FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

W dziale tym znajdą Państwo FAQ, czyli zbiór odpowiedzi na najczęściej zadawane nam pytania. Dzięki temu znajdą Państwo w miarę szybko odpowiedź na poszukiwane pytanie. Gdy w wyniku rozważania przez Państwa do skorzystania z naszych usług pojawiają się dodatkowe pytania, zakładka ta powinna dać Państwu odpowiednią odpowiedź 🙂

Dział ten znajduje się w fazie nieustannego rozwoju i dynamicznej rozbudowy. Odpowiedzi na pytania staramy się przedstawić w prostej i przejrzystej formie. W trakcje budowy FAQ inaczej – powstanie zakładka: Jakich pytań nie zadawać 🙂

Zaczynamy …. 🙂

 1. Co to jest spedycja?
  Spedycja są to czynności podejmowane w celu zorganizowania przesłania powierzonego spedytorowi towaru z punktu A do punktu B w określonym czasie.

 2. Czym spedycja różni się od transportu?
  Spedytor posiadając odpowiednią wiedzę i podpisane z wieloma przewoźnikami (firmami transportowymi) umowy, optymalizuje dla danego rodzaju towaru koszt jego przewozu uwzgledniając przy tym wymogi czasu jego dostawy. Spedytor zawsze reprezentuje i działa w interesie właściciela towaru a nie przewoźnika, na każdym etapie zabezpiecza jego interesy. Spedytor najpierw doradza swojemu klientowi najlepsze opcje dostawy a następnie czuwa nad jego towarem aż do momentu zakończenia przewozu. Spedytor może wykonać dla swojego klienta wiele dodatkowych czynności, takich jak ubezpieczenie, odprawa celna, zabezpieczenie należności za towar i wiele innych.

 3. Co to jest list przewozowy?
  Jest to dokument potwierdzający przyjęcie towaru do przewozu (umowa przewozu). Określa on zarówno towar jak i sposób przewozu. Występuje kilka rodzajów listów przewozowych.

 4. Co to jest stawka frachtowa?
  Jest to uzgodniona kwota przewozu powierzonego ładunku. W Branży transportowej posługujemy się cenami NETTO.

 5. Czym się zajmujecie?
  Nasza firma zajmuje się dostarczaniem kompleksowych usług spedycyjnych i logistycznych dla biznesu oraz klientów indywidualnych. Nasz główny obszar to Unia Europejska oraz kraje bloku wschodniego.

 6. Jak długo działacie na rynku spedycyjnym?
  PATKAR HOLDING GROUP w obecnej formie istnieje dopiero od niedawna, lecz przedstawiciele naszego Zarządu pracują w branży już od 1995 roku. Stoi za nimi ponad 20 lat doświadczenia zawodowego na polu spedycji i logistyki. Posiadamy również liczne udziały w mniejszych spółkach transportowych w które zdecydowaliśmy się zainwestować.

 7. Czy posiadacie uprawnienia i certyfikaty?
  Nasza firma posiada wszelkie stosowne uprawnienia i certyfikaty do prowadzenia działalności spedycyjnej. Dbamy o to, aby były one stale odnawiane i uzupełniane. Dodatkowo wszystkie nasze dokumenty są do wglądu na stronie. Jeśli potrzebujesz od nas specjalnych uprawnień, których na chwilę obecną nie posiadamy jesteśmy w stanie rozważyć ich otrzymanie.

 8. Dlaczego wybrać właśnie waszą firmę?
  Do najważniejszych powodów dlaczego powinniście wybrać naszą firmę są to, iż: każdy klient jest traktowany jak nasz przyjaciel, pod warunkiem że nie traktuje nas jak wroga 🙂 nie sprzedajemy tylko transportu, lecz relacje, oferujemy uczciwość i partnerskie relacje oraz nasze gwarancje, iż otrzymacie najlepszą możliwą usługę za odpowiednio niską cenę

 9. Dlaczego niektóre ceny macie wyższ niż u konkurencji?
  Nasza firma nie stosuje nieuczciwych praktyk i podaje zawszę cenę do zapłaty bez ukrytych kosztów dodatkowych np. Tuneli, promów, autostrad etc. Ponadto współpracujemy tylko i wyłącznie ze sprawdzonymi przewoźnikami w oparciu o nowoczesny tabor który zapewnia wykonanie usługi o wysokim standardzie. Ponadto nowoczesny tabor podnosi presiż Państwa współpracy oraz zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i warunki przewozu.

 10. Czy można osobiście porozmawiać z Państwa przedstawicielem i/lub pracownikiem?
  Wiemy, że czasem aby lepiej dograć współpracę lub przeprowadzić udane negocjacje potrzebne jest spotkanie twarzą w twarz. Jesteśmy otwarci na takie sytuacje. Jeśli chcą się państwo z nami spotkać prosimy o taką informację a dobierzemy dogodny termin dla Państwa, Zapewniamy miłą przyjacielską atmosferę a na dłuższy pobyt zakwaterujemy Państwa w luksusowym hotelu po sąsiedzku, który oczywiscie jest po naszej stronie 🙂

 11. Dlaczego nie posiadacie wyodrębnionego cennika oferowanych usług?
  Nie posiadamy gotowego i stałego cennika oferowanych przez nas usług, gdyż z powodu specyfiki branży jest on niemożliwy do skonstrułowania. Taki cennik musiałby być bardzo obszerny i ulegać ciągłym zmianom wręcz codziennym. W związku z tym w celu przygotowania wyceny należy skontaktować się z naszym biurem.

 12. Jeśli zadzwonię do was i/lub wyślę moje zapytanie ofertowe to jak szybko otrzymam odpowiedź?
  Po otrzymaniu zapytania nasi pracownicy skontaktują się do 3 godzin z Państwem celem doprecyzowania zapytania. Przygotowaną ofertę wysyłamy na e-mail.

 13. Czy dostane u was wydłużony termin płatności?
  TAK udzielmy odroczonego terminu płatności ale nigdy na początku współpracy. Terminy płatności udzielamy tylko naszym stałym klientą poprzez procedurę sprawdzającą.

 14. Czy macie gotowe wzory zleceń i umów spedycyjnych?
  Nasza firma posiada specjalnie generowane linki do zamówień bezpośrednich oraz zamówienia on-line. Umowy spedycyjne przygotowywane są indywidualnie według indywidualnych ustaleń i negocjacji i zawierane są elektronicznie.

 15. Czy wielkość klienta ma dla was znaczenie?
  Każdy klienta jest dla nas ważny. Jeśli chce rosnąć wraz z nami i stawia na nas to my traktujemy go jak przyjaciela oraz oferujemy swoje doradzctwo oraz pomoc prawną. Nieważne jak mały lub jak duży jest klient zawsze służymy pomocą. Kilku naszych klientów rozwinęło bardzo szeroko przy nas skrzydła.

 16. Co to znaczy że kojarzycie klientów?
  Ze względu na specyfikację naszej branży oraz nowy koncept firmy potrafimy skojarzyć kontrahentów którzy mogą nawiązać ze sobą współpracę w zakresie handlu. Oczywiście kojarzymy tylko sprawdzonych i zaufanych kontrahentów bo tylko z takimi współpracujemy.

 17. Co oznacza skrót ADR?
  Skrót ADR pochodzi od the European Agreement concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road i oznacza umowę dotyczącą międzynarodowego przewozu drogowego materiałów niebezpiecznych. Umowa ta reguluje zasady i warunki przewozu tego typu ładunków w celu zapewnienia im maksymalnego bezpieczeństwa. Umowa ADR stosowana jest również w przewozach krajowy.

 18. Czy posiadacie ubezpieczenie jako firma spedycyjna?
  Tak, posiadamy specjalne ubezpieczenie przeznaczone dla firm spedycyjnych Zawsze okazujemy ten dokument na prośbę klienta. Chroni ono finansowo ładunek klienta, jednak do określonej wysokości i zachowaniem określonych warunków.

 19. Czy powierzony państwu ładunek jest ubezpieczony?
  Każdy powierzony nam ładunek jest automatycznie chroniony finansowo przed ewentualnymi szkodamina dwa sposoby. Nasza firma jako spedytor wykupuje ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej Spedytora, zaś przewoźnik zajmujący się ładunkiem ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika. Oba te dokumenty ubezpieczają ładunek na bezpiecznym podwójnym poziomie.

 20. Czy wielkość i rodzaj ładunku jest dla was problemem?
  Wielkość i rodzaj ładunku nie ma dla nas nas większego znaczenia, gdyż mamy dostęp do wszystkich możliwych rodzajów środków transportu drogowego, w tym specjalistycznego – wielkogabarytowego oraz spożywczego. Niezależnie od tego jaki towar chcesz przesłać – mały, czy duży, jak daleko – kraj, czy Europa to my dostarczmy ci odpowiednie rozwiązanie spedycyjne